Friday, September 3, 2010

Making my own baby food!

I decided that I would make my own baby food rather than buy the jars when I looked at cost of produce vs jars. I thought I would save a little money but I didn't really realize how much.

This is a approximate run down of cost. Making 1 weeks worth of food i've spent about $2.83. Right now the gerber baby food is about $.60, which is the closest to real tasting that i've found, and I would be spending about $6.00 a week buying the jars. Getting the cheap stuff isn't worth the money as baby wont eat it because it's nasty!
SO i am saving $3.17 a week by making my own food. :)

 Banana and Pear ready to freeze

Carrots, Sweet Potatoes, Bananas, Apples, and Zucchini Squash all frozen.

Apples waiting to become puree.

Bananas and a pear also waiting

I'm thinking of turning a Spaghetti Squash into food as well. :) These are out of our garden.

William eating his breakfast this morning.

Bananas, apple cinnamon, and pears with some mixed cereal.

1 comment:

  1. Looks so good!! I'm glad you're doing that, its healthier for baby, saves money AND satisfying!!